Fransız aktris Léa Seydoux Hollywood’u eleştirdi

Harper’s Bazaar’ın nisan sayısına kapak olan Fransız aktris Léa Seydoux, Hollywood’un kadınlara karşı daha sert olduğunu, çünkü “kadınsı gençliğin ve güzelliğin” ana akım film endüstrisinde “değerli metalar” olduğunu iddia etti.

Hollywood’da kadınların işini kaybetmeden yaşlanmasının “zor” olduğunu söyleyen 38 yaşındaki aktris, oyuncu olarak “rahat olmadığını” itiraf ederek, “Arzu edilmemekten korkmak istemiyorum” şeklinde konuştu.

Seydoux, 2006 yılında Fransa-Belçika yapımı komedi dizisi “Girlfriends”te rol almasının ardından hem ülkesinde hem de dünya çapında üretken bir kariyere sahip oldu.

Ancak Seydoux, kadın yıldızların rol almaya devam edebilmeleri için görünüşlerini koruma konusunda daha büyük bir baskı altında olduğuna inanıyor.

Dergiye verdiği röportajda, “Amerika’daki endüstri… Bunu kadınlara karşı sert buluyorum. Kadınların yaşlanması zordur.”

“Arzu edilmemekten veya sözleşmemi kaybetmekten korkmak istemiyorum. Amerika’da durum ekonomiktir ve konu para kazanmaya dönüştüğünde özgürlüğünüzü kaybedersiniz. Avrupa’da beyazperdede kadın olmak daha kolay.” dedi.

Aktris memleketi Fransa’da başrol oyuncusundan ana akım Amerikan filmlerinde yardımcı oyuncuya geçişin anlaşılır bir durum olduğunu da kabul ediyor.

Seydoux, “Bana verilen kısımlardan gerçekten memnunum… Hayal kırıklığına uğramıyorum. Amerikalı olmayan birinin bir Hollywood filmini domine etmesi zor.” dedi ve “Oyunculuk benim için hiç rahat değil. Bir laboratuvar gibi. Bir şeyler deniyorum. Bazen az ya da çok işe yarıyor. Pek hoş değil ama kendimi canlı hissettirdiğini söylemeliyim. Korkuyu kullanıyorum ve onu somut bir şeye dönüştürüyorum.” diye ekledi.

Ünlü aktris şimdilerde Denis Villeneuve’ün bilim kurgu yapımı “Dune: Part Two”da Hollywood yıldızları Timothée Chalamet, Zendaya, Austin Butler ve Rebecca Ferguson’la birlikte boy gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x