‘Dolar Kahini’ Selçuk Geçer’den Çok Konuşulacak Ekonomi Yorumu!

Ekonomist Selçuk Geçer, Halk TV’de Şirin Payzın ile Sözüm Var programına katıldı. Çok konuşulan açıklamalarda bulunan Geçer, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) rakamları ve hesaplama biçiminin yanlış olduğunu belirtti.

“Halk ekonomi ve siyasi kurumlara güvenmiyor” diyen Geçer’in çok konuşulacak açıklamaları şöyle:

“Enflasyonu düşürecekler ancak algıdaki enflasyonu düşüremeyecekler. TÜİK yarın yüzde 30 enflasyon açıklasa kim ne diyebilir. Yüzde 70 diyemediler. Yüzde 69.80 indirim marketleri gibi enflasyon açıklıyorlar böyle bir şey mi var?

Günün sonunda halk TÜİK’in açıkladığı rakamlara inanmıyor.

Restorana gidip hesaba artık bakmıyorum. Ödeme gücüm çok iyi olduğu için değil moralim bozulmasın diye bakmıyorum. Çok yüklü gelirse 3-4 aysa sonra restorana giderim diye hesap yapıyorum. Kritik mesele şu: Özgür Özel, CHP’den yola çıkarsak Türkiye’de iki tür güvensizlik var. Bunlardan birincisi ekonomi ve siyasi kurumlara.

İkincisi siyasetin kendi içerisinde güvensizlik. AK Parti’ye artık insanlar inanmıyor, güvenmiyor, iktidarın bu işi çözeceğine inanmıyorlar. bu iktidarla yan yana gelecek herhangi partinin de bu işi çözeceğine inanmıyor.

Bugünkü iktidarın yanına yanaşacak -böyle bir şey oluyor demiyorum bu görüşmeler olmalı apayrı konu- ancak iktidarın yanına yanaşacak partilerin yok olacağını düşünüyorum.

Kur düşecek demişler kur yükselmiş, ekonomi uçacak dediler batmışız…

İnsanlar artık alternatif istiyor. En kritik mesele bu. Gerçekten sorunlarımı çözecek alternatif istiyorum.
Ekonomik güvensizliğe gelelim… Bir bakanın o koltukta kalıp kalmayacağına güvenilmiyor, Mehmet Şimşek kesin bu koltukta 3 sene oturacağına garanti verebilecek birisi var mı? Ya da mevcut Merkez Bankası’nın politikalarının önümüzdeki 5 sene aynı şekilde devam ettireceğini düşünüyor muyuz? Ama biliyorum Amerika merkez bankası politikalarını 20 yıl daha aynı şekilde sürdürecek. O istikrarı sürdürecek.

Bu iki güvensizlik düzeltilmeden Türkiye’nin ayağa kalkması mümknü değil. Mehmet Şimşek’ten ilk olarak şunu beklerdim. TÜİK verileri doğru açıklayacak vs… Niye açıklamıyor. Niye şeffaf şekilde halkla paylaşmıyor. Hodri meydan TÜİK’e. TÜİK’in rakamları ve hesaplama biçimi yanlış.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x